Site name

Skleroterapia

SKLEROTERAPIA – bezoperacyjna metoda leczenia żylaków i naczynek kończyn dolnych

Zabieg wykonywany jest w Przychodni CMD

Skleroterapia - jest nieoperacyjną metodą leczenia żylaków, naczynek i poszerzeń żylnych. W trakcie zabiegu chirurg naczyniowy obstrzykuje żyły preparatem obliterującym, który drażni ściany wewnętrzne naczyń i uaktywnia procesy zapalne. Wkłucia wykonywane są za pomocą bardzo cienkich igieł insulinowych. Efektem zabiegu jest zwłóknienie i trwałe zarośnięcie żył.

Po zabiegu - zalecane jest wprowadzenie ucisku, który zabezpieczy przed powikłaniami tym samym zwiększy szanse powodzenia zabiegu.

Czas gojenia - uzależniony jest od średnicy żyły, stopnia zaawansowania żylaków oraz indywidualnych właściwości organizmu. Czas gojenia naczynek – około 4 tygodnie, żył o dużym przekroju to okres około 4 do 6 miesięcy.

Przebieg zabiegu -Chirurg naczyniowy oznacza tzw. punkty kontrolne tj. miejsca wkłuć do żyły, a następnie wprowadza roztwór zamykający ściany naczyń. Zabieg stanowi kilka lub kilkunaście wstrzyknięć leku do zmienionych naczyń żylnych. Końcowy etap zabiegu to kompresoterapia – czyli założenie rajstop uciskowych o określonej kompresji (najczęściej II stopień ucisku). Zabieg wykonywany jest w warunkach ambulatoryjnych przy użyciu bardzo cienkich igieł. Czas trwania to przedział 20-30 min.

Postępowanie okołozabiegowe - przed samym zabiegiem zaleca się odbycie 30. minutowego spaceru, celem przywrócenia właściwego krążenia w nogach. Po zabiegu konieczne jest założenie wyrobu dającego bezpośredni ucisk na kończyny dolne ucisk należy nosić w okresie 7-14 dni. W przypadku dolegliwości bólowych należy stosować zimne okłady oraz paracetamol.

Po zabiegu skleroterapii pacjent zachowuje pełną sprawność i aktywność ruchową. Jedynym ograniczeniem jest zakaz przegrzewania nóg (gorące kąpiele, sauna, nasłonecznienie, solarium).

 

Zabiegi wykonują:

  • Dr hab.n.med.Piotr Terlecki - specjalista chirurgii naczyniowej i angiologi,
  • Dr.Karol Terlecki - asystent Kliniki chir. naczyniowej.