Site name

Wszycie Esperalu

Wszycie Esperalu

Disulfiram to aktywny związek chemiczny, którego działanie zatrzymuje proces dehydrogenazy aldehydowej. Enzym odpowiedzialny za przekształcanie aldehydu octowego do kwasu octowego w normalnej sytuacji sprawia, że człowiek nie odczuwa efektów zatrucia alkoholowego przez cały czas, a zwykle jedynie po spożyciu bardzo dużych jego ilości. Organizm ludzki potrafi bronić się więc przed alkoholem, reagując oczywiście odurzeniem i późniejszym kacem, ale raczej nie znacznie trudniejszymi do przetrwania konsekwencjami. Esperal niszczy jednak tę barierę ochronną, ukazując szkodliwość alkoholu w pełnej krasie.

Esperal – wszywka alkoholowa

Esperal (oficjalna nazwa Disulfiram) to organiczny związek chemiczny, lek stosowany w leczeniu alkoholizmu, którego działanie polega na zakłóceniu metabolizm alkoholu etylowego. Występuje zarówno w formie tabletki do implantacji, potocznie zwane „wszywką”, jak i tabletki do połykania. Przyjmowanie doustne tabletek wymaga odpowiedzialności i samozaparcia, co dla osoby uzależnionej od alkoholu nie jest łatwe. Z tego powodu „wszywka” jest lepszą metodą. Umieszczony podskórnie środek uwalniany jest do krwiobiegu powoli i jest obecny we krwi przez kolejnych kilka miesięcy (ok. 32 tygodni). Tabletkę z disulfiramem umieszcza się zwykle na plecach lub na pośladku. Dzięki temu pacjent sam nie może jej usunąć w łatwy sposób.

Jak działa wszywka alkoholowa?

Tabletka z Disulfiremam wszyta pacjentowi z problemem alkoholowym działa odstraszająco i odstręczająco. Disulfiram jest obojętny dla organizmu osoby trzeźwej i zaczyna działać dopiero w reakcji z alkoholem. Jest to substancja, która blokuje enzym biorący udział w metabolizmie alkoholu. W wyniku tego, w organizmie gromadzi się aldehyd octowy. Ta substancja jest odpowiedzialna za nieprzyjemne skutki spożycia alkoholu, takie jak: silne bóle i zawroty głowy, mdłości i wymioty, duszności, spadek ciśnienia, nagłe zaczerwienienie twarzy, drgawki,przyspieszone bicie serca, uczucia lęku przed śmiercią.

Tego typu uciążliwe, dotkiwe objawy trwają od kilkudziesięciu minut do 10 godzin. Myśl o konsekwencjach, do których prowadzi interakcja alkoholu i disulfiramu działa odstraszająco na osobę uzależnioną.